Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dlaczego projekt ogrodu ma tak duże znaczenie?

13 czerwca 2016

Choć ogrody są częścią polskiej tradycji, ostatnie dziesięciolecia to bez wątpienia okres, w którym w istotny sposób zmieniło się ich postrzeganie. Do pewnego momentu ich właściciele koncentrowali się przede wszystkim na sadzeniu w ogrodzie owoców i warzyw, teraz jednak ogród coraz częściej staje się miejscem, w którym można się odprężyć i na moment zapomnieć o trudach dnia codziennego. Niestety, nie zawsze spełnia oczekiwania swojego właściciela, a jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak planu.

Choć projektowaniu ogrodów poświęca się wiele uwagi, ciągle nie brakuje osób, które podchodzą do tego zagadnienia z pewną niechęcią. Osoby te są przekonane, że konieczność planowania jest wymysłem propagowanym przede wszystkim z czerpiące z tego korzyści podmioty. Niestety, bardzo szybko okazuje się, że brak planu zaczyna się mścić na zwolennikach tego rodzaju teorii.

Projektowanie ogrodu ma duże znaczenie przede wszystkim dlatego, że osobie, która nie ma doświadczenia w tym zakresie trudno jest przewidzieć konsekwencje swoich decyzji. Rośliny sadzone pod wpływem chwili i zbierające wysokie oceny na internetowych forach okazują się w pewnym momencie większe niż się tego spodziewaliśmy, nachodzą na siebie, zabierają cień i sprawiają, że ogród zmienia się w dżunglę, nad którą trudno zapanować. Oczywiście, nawet tak poważne błędy można naprawić, wiąże się to jednak z czasem i kosztami.

Mówiąc o projektowaniu ogrodów najczęściej mamy na myśli plany przygotowane przez architekta krajobrazu, często okazuje się jednak, że przy odrobinie wysiłku przygotujemy je samodzielnie. Pomóc może nam w tym kartka papieru, wstępny szkic obszaru, który chcemy zagospodarować i odrobina cierpliwości. Sam dobór roślin również nie musi być tak trudny, jak się to wydaje wielu osobom, z pomocą przychodzi bowiem Internet, który przestaje być jedynie inspiracją dla osób poszukujących ciekawych rozwiązań. Na stronach internetowych można liczyć również na informacje odnoszące się do tempa wzrostu poszczególnych roślin, planując ogród ni trzeba więc obawiać się, że przesadny wzrost niektórych gatunków zniweczy nasze starania.

Brak planu często wywołuje niezadowolenie z ogrodu, jeśli więc nie chcemy tworzyć go sami, powinniśmy zastanowić się nad wsparciem profesjonalistów. Dobrym przykładem jest tu firma Jaga Garden (jagagarden.pl) znana nie tylko z ciekawych realizacji, ale i z doświadczenia, które pozwala na realizowanie nawet najmniej typowych pomysłów jej klientów i gwarantuje efekt końcowy, który zachwyca.