Trwa ładowanie proszę czekać ...

O materacach medycznych

14 czerwca 2016

Rodziny osób przewlekłe chorych doskonale wiedzą, jak trudno jest się opiekować takimi osobami. Do wielu czynności pielęgnacyjnych, które trzeba codziennie wykonać dochodzą także czynności, które mają zapobiec powstawaniu odleżyn. W wielu jednak przypadkach nawet regularna zmiana pozycji osoby leżącej nie jest w stanie powstrzymać powstania odleżyn. Dobrze więc już na samym początku sprawowania opieki nad osobą leżącą pomyśleć o zakupie materaca medycznego.

Osoby zdrowe w czasie snu wielokrotnie zmieniają swoją pozycję, nawet o tym nie wiedząc. Taka zmiana pozycji zapobiega niedokrwieniu skóry. Ale osoby, których w łóżku unieruchomiła choroba nie mogą swojej pozycji zmienić. Dochodzi więc do niedokrwienia miękkich tkanek ciała i ich obumierania. Odleżyny mogą powstać bardzo szybko, u szczególnie wrażliwych osób wystarczy kilka godzin, aby na ciele pojawiły się pierwsze niepokojące objawy, czyli zaczerwienienie skóry. Już wtedy musimy zacząć działać bardzo szybko, gdyż odleżyna będzie się pogłębiać, powstaną głębokie, trudno leczące się, czasem nawet niemożliwe do wyleczenia, rany. Unieruchomioną osobę z pierwszymi objawami odleżyn należy, jak najszybciej ułożyć na materacu przeciwodleżynowym.

W sklepach z zaopatrzeniem medycznym można kupić materace zmiennociśnieniowe, wodne i profilowane, czyli tak zwane gofrowane. Zdecydowanie najczęściej wybierane są materace zmiennociśnieniowe. Mają one dość nietypową budowę. Zbudowano je z wielu komór, do których dociera powietrze wtłaczane przez dołączoną do nich pompę. Wtłaczane powietrze powoduje, że zmienia się ucisk na poszczególne partie ciała osoby leżącej. Osoby, które opiekują się osobami leżącymi nawet po zakupie materaca przeciwodleżynowego nie mogą zapomnieć, że nadal trzeba regularnie, czyli mniej więcej co dwie godziny, zmieniać pozycję osoby chorej.

Ceny materacy przeciwodleżynowych są mocno zróżnicowane. Ale można się ubiegać o ich dofinansowanie. Dofinansowanie to jest dość wysokie. Osoby w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na dofinansowanie aż sześćdziesięciu procent ceny zakupionego materaca.

Zmiennociśnieniowe materace przeciwodleżynowe są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy jedynie połączyć materac do pompy za pomocą specjalnego wężyka, która zawsze znajduje się w zestawie. Materac przed ułożeniem na nim osoby chorej powinien zostać przykryty prześcieradłem. Dołączoną do materacy zmiennociśnienowych pompę mocuje się na łóżku. Ale nie wolno jej zakładać od strony głowy osoby leżącej.