Trwa ładowanie proszę czekać ...

Fotowoltaika - o czym pamiętać wybierając panele?

14 czerwca 2016

Fotowoltaika to rozwiązanie, które zbiera bardzo pozytywne opinie. Nie można przecież nie zgodzić się z tym, że przekształcanie energii elektrycznej w słoneczną pociąga za sobą szereg korzyści. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o minimalizacji zużywania tradycyjnych surowców energetycznych, choć nie bez znaczenia jest i to, że fotowoltaika pozwala na ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów.

Analiza polskiego rynku fotowoltaicznego wskazuje na jego coraz większe nasycenie. Oznacza to, że podczas dokonywania zakupów należy przywiązywać coraz większą wagę do wydajności paneli. Nie zawsze jest to proste, w przypadku przynajmniej kilku parametrów mamy jednak do czynienia z takimi, których weryfikacja jest możliwa jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Parametr pierwszy – utrata mocy

Moduły fotowoltaiczne charakteryzują się ograniczoną trwałością, a ich największym problemem jest powolna degradacja ogniw. Zachodzące w urządzeniu zmiany dają o sobie znać poprzez utratę przez nie mocy. Jest to proces postępujący, z którym mamy do czynienia w każdym roku użytkowania. Okazuje się przy tym, że nie jest on wcale mały, może bowiem wynosić nawet 1,1% mocy w ciągu roku. Już na etapie wyboru warto więc zwrócić uwagę na to, aby parametr ten był jak najniższy.

Parametr drugi – temperaturowy współczynnik mocy

Dla paneli fotowoltaicznych charakterystyczne jest również to, że ich moc zmniejsza się, gdy rośnie temperatura. Warto mieć to na uwadze, gdy bowiem producenci podają nam dane dotyczące mocy minimalnej, wartość ta zakłada temperaturę na poziomie 25 stopni i promieniowanie słoneczne o natężeniu 1000 W/m2. Z najlepszymi warunkami pracy paneli mamy do czynienia w słoneczne dni, a nietrudno jest się domyślić, że temperatura jest wówczas zdecydowanie wyższa.

Jeśli zatem zastanawiamy się nad wyborem najlepszego paneli, powinniśmy koncentrować się na modelach, w których temperaturowy współczynnik mocy jest niski. Takie urządzenia są najbardziej wydajne.

Parametr trzeci – wydajność w czasie pochmurnych dni

Fotowoltaika znajduje zastosowanie nie tylko wówczas, gdy letnia, słoneczna pogoda okazuje się czynnikiem wyjątkowo sprzyjającym. Korzystamy z niej również w dni pochmurne, a więc wówczas, gdy natężenie promieni słonecznych jest zdecydowanie niższej. Spektrum promieniowania słonecznego nie zawsze jest takie samo, co warto mieć na uwadze analizując parametry paneli fotowoltaicznych. W polskich warunkach w miesiącach letnich natężenie promieniowania waha się od 500 do 800 W/m2, w miesiącach zimowych wynosi zaś od 200 do 500 W/m2.