Liczba freelancerów rośnie z każdym rokiem, dlatego wielu twierdzi, że jest to decyzja, która zmienia życie. Oto niektóre z zalet, które często przekonują ludzi do porzucenia dotychczasowej pracy i zostania freelancerem.
Elastyczność w decydowaniu o sposobie, czasie i miejscu pracy
Jedną z największych zalet bycia swoim własnym szefem jest to, że nie musisz pytać nikogo o zgodę na pracę w domu, zostawać do późna lub pracować podczas podróży. Sam wybierasz godziny i miejsce pracy. Nikt nie zabroni Ci wziąć wolnej środy, żeby odwiedzić babcię, albo pracować do późna w nocy i spać do południa.
Wybierasz swoich własnych klientów
Po uruchomieniu firmy masz również swobodę wyboru klientów, z którymi chcesz współpracować. Jest to uczucie nie do opisania. Jeśli czujesz, że nie pasujesz do osobowości klienta, nie podoba Ci się czyjaś postawa lub warunki płatności nie są właściwe, możesz poszukać innej pracy, zamiast tracić energię na ciągłą walkę z klientem. Chcesz zostać freelancerem i potrzebujesz więcej informacji o tym stylu życia? Sprawdź błędy początkującego freelancera.
Jakie są minusy freelancingu?
Ważne jest, aby być świadomym niektórych mniej korzystnych sytuacji, z którymi możesz się spotkać, jeśli zostaniesz freelancerem, abyś mógł się przygotować i podjąć niezbędne kroki w celu uniknięcia problemów.
Zasadniczo, to ty i tylko ty
Jeśli masz problem z klientami, otrzymasz skargę lub nie otrzymasz płatności, nie będziesz miał wsparcia działu prawnego lub kadrowego – a radzenie sobie z tymi wszystkimi kwestiami w pojedynkę może być wyczerpujące. Najlepszym sposobem na zmniejszenie wpływu tych problemów jest podpisanie umowy przed rozpoczęciem pracy z nowym klientem, lub wykupienie ubezpieczenia dla freelancera. Zapisanie się do związku zawodowego freelancerów może być również świetnym sposobem na uzyskanie pomocy z zewnątrz i przydatnych zasobów.
To może być samotny świat
Jeśli zawsze pracujesz w domu i masz mało interakcji ze światem zewnętrznym, może to prowadzić do samotności. Nie każdy się do tego nadaje, więc zastanów się, zanim zaczniesz – ludzie często przeżywają najgorsze chwile, kiedy muszą radzić sobie z problemami w pracy i brać na siebie całą odpowiedzialność. Aby przezwyciężyć te negatywne uczucia, coraz więcej freelancerów zapisuje się do przestrzeni coworkingowych, które są (zazwyczaj) niedrogimi biurami dzielonymi, które pozwalają freelancerom uniknąć izolacji, a także oddzielić życie osobiste od zawodowego. Profesjonalne grupy networkingowe to kolejny sposób dla freelancerów, aby spotkać podobnie myślących ludzi z różnymi poziomami doświadczenia, oferując możliwość uczenia się, dzielenia się i tworzenia nowych relacji biznesowych.
Nieregularne płatności
Jeśli nie masz zapewnionego miesięcznego dochodu, uzyskanie regularnych płatności może być trudne. Twój miesięczny dochód zależy wyłącznie od ilości wykonanej pracy i dobrej woli Twoich klientów.
Przeczytaj również
Wszechstronny rozwój osobisty jako klucz do sukcesu
Nie wiesz w co zainwestować? Inwestuj w samego siebie!
Jak jeść zdrowo i nie przepłacać?