waclawlaba.pl

Ekspert inwestycyjny: inwestycje, pomnażanie majątku

Czy lokaty mają jeszcze sens?

Kilka lat temu bardzo głośno było o odkładaniu swoich pieniędzy na lokaty, aby te po czasie dawały nam konkretny procent od siebie. Swego czasu taki program wprowadzano nawet w szkołach i pod pozorem nauki oszczędzaniu uczono dzieci, że przekazaniu swoich pieniędzy bankowi będzie się im opłacało. Dziś jednak lokaty to nie pewny sposób na łatwy zarobek, ale raczej bardzo ryzykowne posunięcie.

Czemu lokaty dziś nie są takie opłacalne?

Im więcej osób zakłada konto z lokatą w banku, tym więcej bank musi od siebie dawać. Wbrew pozorom to, co mamy na takiej lokacie, nie leży na niej grzecznie i nie czeka, aż jakimś cudem przyrosną się do nich nowe oszczędności. Te pieniądze dajemy do dyspozycji bankowi, który wykorzystuje je na dawanie pożyczek i kredytów. Lokaty są więc źródłem zarobku dla nas i dla banku. Znaczy kiedyś były, bo dziś realnie banki mają tak wiele tego typu lokat, że zwyczajnie przestaje im się opłacać przyciąganie nowych osób wysokim procentem. Dlatego procent stał się skrajnie niski, często na tyle mały, że nie wystarcza nawet na pokrycie inflacji w skali roku.

Lokaty nie są już opłacalne

Spójrzmy prawdzie w oczy, w dzisiejszych czasach trzymanie pieniędzy w skarpecie albo na koncie w banku jest skrajnie nieopłacalne. Pieniądz to nie tylko środek płatniczy, to również wyznacznik tego, jak gospodarczo radzi sobie państwo. Zwłaszcza w czasie kryzysu więc, jak nie trudno się domyśleć, jego wartość będzie malała. Co za tym idzie, kupimy za niego za kilka miesięcy znacznie mniej, niż w dniu dzisiejszym. Dlatego trzymanie naszych pieniędzy bezczynnie na koncie bankowym sprawia, że powoli tracą one swoją wartości i to my ponosimy tego koszt. Niestety trudno mówić o inwestycjach w czasie, kiedy kryzys nas dosłownie zjada i nie mamy zbyt wielu opcji pasywnego dochodu.

Lokaty to nie to samo, co puszczenie pieniędzy w ruch

Mimo że dając swoje pieniądze bankom, dajesz im jednocześnie prawo do rozporządzania nimi, nie masz prawa liczyć na realny udział w zarobkach, które przynoszą twoje oszczędności. Z góry określony procent jest dla Ciebie gwarancją, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale dla wielu osób może wydać się to niesprawiedliwe. Jeśli chcesz więc mieć realny udział w zyskach ze swoich oszczędności i co ważniejsze, nie boisz się ich stracić, to postaw lepiej na inwestowanie. Możesz spokojnie zagrać na giełdzie, chociaż obecnie to nie najlepszy czas na takie próby. Jednak nie oznacza to, że takie ryzyko nie może się opłacić i przynieść nam naprawdę wysokich przychodów.